Elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne.

Obecnie stosuje się dwa różne systemy elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego:

  1. Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe

Jeśli chodzi o elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne, to należy pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach:

  1. gęstość mocy przy ogrzewaniu akumulacyjnym musi być większa niż przy ogrzewaniu bezpośrednim tj. musi być w granicach 200 do 250 W/m2. (najlepiej HCP-25 – przewód do nabycia w naszym e-sklepie)
  2. Grubość wylewki betonowej nad kablami powinna wynosić około 10cm.
  3. Do sterowania ogrzewaniem akumulacyjnym należy stosować specjalizowany termostat, który zoptymalizuje zużycie energii elektrycznej w zależności od temperatury otoczenia i ciepła resztkowego podłogi pozostałego w niej pod koniec dobowego cyklu grzewczego. W najbliższym czasie pojawi się na rynku nasz nowy sterownik specjalizowany do ogrzewania akumulacyjnego: Viaterm PAC. Do tej pory można stosować mniej wyrafinowany termostat Viaterm-80 (sterowanie czasowe), który jest tańszy ale w wielu zastosowaniach w zupełności wystarczający. Regulator Viaterm-80 można zakupić w naszym e-sklepie.

Przekrój posadzki z ogrzewaniem akumulacyjnym (w pomieszczeniu wilgotnym):

Przekrój posadzki z elektrycznym ogrzewaniem akumulacyjnym

 

W pomieszczeniu suchym nie stosujemy izolacji przeciwwilgociowej. Pozostałe elementy bez zmian.

  1. Ogrzewanie piecami akumulacyjnymi

  Do sterowania piecami akumulacyjnymi z rozładowaniem dynamicznym polecamy regulator Viaterm PA. Jest on dedykowany do instalacji w rozdzielniach elektrycznych (sterowanie centralne temperaturą w pomieszczeniach, w których umieszczone są czujniki powietrzne). Do sterowania piecem bezpośrednio w pomieszczeniu polecamy regulator Viaterm-80.O ogrzewaniu akumulacyjnymi piecami (dynamicznymi, statycznymi …) można dowiedzieć się więcej na naszej stronie poświeconej innym systemom ogrzewania elektrycznego.

 

Viaterm PA

  Viaterm PA to regulator proporcjonalny z obniżką temperatury regulowaną w zakresie 0,1 – 9,9 oC. Zakres temperatury pracy 1 – 90 oC. Regulator współpracuje z czujnikiem powietrznym zabudowanym w elemencie marki POLO serii Optima

Powietrzny czujnik temperatury

lub z czujnikiem powietrznym w obudowie przemysłowej

Powietrzny czujnik temperatury w obudowie przemysłowej

 

 

 

W tym miejscu należy również wspomnieć o zegarze sterującym. Jest on niezbędny do sterowania obwodem ładowania pieca lub podłogowego systemu akumulacyjnego.